×

Tişört Baskı Nasıl Yapılır? Tişört Baskı Yöntemleri

Tişört Baskı Nasıl Yapılır? Tişört Baskı Yöntemleri

Yaz aylarında tek başına kış aylarında ise hırka, gömlek ya da diğer kış kıyafetleriyle birlikte giyilebilen tişörtler en çok tercih edilen kıyafet seçeneklerinden biridir. Hem her kıyafete uyum sağlayabilmesi hem de pratik ve rahat bir kıyafet seçeneği olması da tişörtü her zaman ön plana çıkarmaktadır. Tişörtün bu kadar çok sevilen bir ürün olması ise birçok farklı tişört modelinin tasarlanmasını sağlamıştır. Ayrıca tişörtlere uygulanan baskı yöntemleri ile farklı yazılara, görsellere ya da desenlere sahip birçok farklı tişört seçeneği bulunmaktadır. 

Tişört Baskı Nedir?

Tişört baskı en basit tanımı ile tişört üzerine farklı yöntemler ile yazı veya görsel baskısı uygulanmasıdır. Gelişen baskı yöntemleri sayesinde bütün kumaş çeşitleri üzerine istenilen yazı veya görseller baskı yöntemleri ile uygulanabilmektedir. Günümüzde birçok marka, firma ya kurum üzerinde farklı baskıların yer aldığı tişört seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır. 

Tişört Baskı Yöntemleri

Tişört baskısında kullanılan tişört baskı yöntemi baskının kalitesini belirlemesi açısından oldukça önemlidir. Kaliteli kumaşlara yapılan doğru baskılar tişörtün kullanım ömrünü uzatan en önemli faktörlerden biridir. Tişört baskısı için kullanılan yöntemler ise şunlardır;

 

1) Transfer Baskı

 

Transfer baskı yöntemi, her kumaş türüne uygulanabilen ve oldukça hızlı baskı yöntemlerinden biridir. Zaman ve kalıcılık konusunda sağladığı avantajlardan dolayı tişört baskı yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kağıda boya ile uygulanan yazının veya görselin sıcak ve basınç yardımı ile kumaş üzerine transfer edilmesi yani basılması ile uygulanan bir yöntemdir. 

 

2) Dijital Baskı

 

Dijital baskıda bütün kumaş türlerine uygulanabilen baskı yöntemlerinden biridir. Dijital baskıda herhangi bir kalıp kullanımına gerek duyulmaz. Basılacak olan yazı veya görsel dijital olarak hazırlanır ve baskı makinası ile direkt olarak tişörte basılır. Bu baskı yönteminde önemli olan hazırlanan baskının doğru ölçülerde ve doğru şekilde tasarlanmasıdır. 

 

3) Süblime Baskı

 

Süblime baskı aslında transfer baskı ile aynı şekilde uygulanan bir baskı yöntemidir. Bu yöntemde de baskı kalıbı hazırlanır ve kağıda işlenir. Sonrasında ise yüksek ısı ve basınç ile tişörte aktarılır. Ancak transfer baskının aksine süblime baskı yalnızca polyester kumaşa uygulanabilmektir. Bu yüzden pek tercih edilmeyen bir baskı yöntemidir.

 

4) Emprime Baskı

 

Emprime baskıyı diğer baskı yöntemlerinden ayıran en önemli özellikle hazırlanan özel kalıplardır. Tişörte uygulanacak baskı tasarımı hazırlandıktan sonra ipek kalıplara aktarılmaktadır. Hazırlanan bu ipek kalıplar endüstriyel makinalar kullanılarak tişörtlere uygulanmaktadır. Düşük maliyeti ve hızlı uygulanabilmesi ile en çok tercih edilen baskı yöntemleri arasında yer almaktadır. 

 

5) Pitole ve Flock Baskı

 

Pistole baskı hava tabancaları ile tişört üzerine boya püskürtülerek uygulanan bir baskı yöntemidir. Boyanın gelmemesi gereken yerler kapatılarak kalıp tişört üzerine konulur ve hava tabancaları ile baskı uygulanır. 

Flock Baskı ise belirli uzunluklarda kesilmiş ufak liflerin kumaş yüzüne uygulanarak elde edildiği baskı yöntemidir. Tişörtte baskı uygulanan yerde kadifemsi ve tüylü bir görünüm oluşturmaktadır. 

İşte Tişört ekibi olarak bu yazımızda tişört baskı nedir, nasıl yapılır ve tişört baskı yöntemleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Eğer sizde baskı yöntemleri uygulanmış tişört seçenekleri için toptan satın alım düşünüyorsanız sitemizde yer alan tişört modellerine mutlaka göz atmalısınız. Toptan baskılı veya baskısız tişört modelleri ve fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için sitemizde bulunan iletişim kısmından bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

 Tüm Görsel ve Marka Hakları Saklıdır, İzinsiz kullanım durumunda yasal haklarımızı korumak içim işlem yapılmaktadır.